Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Festiwal powstał w 1963 z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa , oraz gospodarza Opola, Karola Musioła.

Pierwszy KFPP w Opolu został zorganizowany w nowo budowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 roku. Od następnego 1964 roku głównymi organizatorami festiwalu zostały: Komitet „Polskie Radio i Telewizja”, oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola, a główne koncerty (nie licząc amfiteatru) odbyły się w Szkole Muzycznej i  Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, oraz jako towarzyszące festiwalowi w różnych salach klubowych miasta Opola. Od tego czasu tylko raz, w roku 1982 festiwal nie odbył się z powodu wprowadzenia stanu wojennego.
Jak napisano w zaproszeniu na konferencje poświęconą twórcom festiwalu:

W latach sześćdziesiątych, Jerzy Grygolunas i Mateusz Święcicki, dzięki przychylności Karola Musioła, który był Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, dokonali rzeczy wręcz niemożliwej, której nie podjęła się żadna „estrada” – zorganizowali, w kilka miesięcy, I Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.
Pod względem artystycznym pierwszy festiwal opolski był olbrzymim sukcesem.

Rozmach festiwalu, sprawił, że zapisał on się w pamięci artystów i widzów. Jerzy Grygolunas książce „Festiwale Opolskie” opisuje pierwsze spotkanie gwiazd w Opolu:

Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Opolskiej rozpoczął się dziewiętnastego czerwca 1963 roku. W piętnastu koncertach i recitalach brało udział 102 wykonawców. W tym pięćdziesiąt siedem piosenkarek i piosenkarzy oraz czterdziestu pięciu muzyków z całego kraju. W festiwalu uczestniczyło pięć kabaretów oraz pięć estradowych zespołów muzycznych, reprezentującą ówczesną czołówkę wykonawczą muzyki rozrywkowej, tanecznej, bigbitowej i jazzowej.

Mateusz Święcicki został kierownikiem muzycznym pierwszego i drugiego festiwalu.